U Narodnom muzeju Toplice otvorena je izložba “Đeneral Božidar P. Terzić (1867–1939)”, posvećena životu i delu srpskog vojskovođe, u okviru obeležavanja 109 godina od izbijanja Topličkog ustanka.
Postavka je delo Muzeja rudničko-takovskog kraja iz Gornjeg Milanovca, a autori izložbe su kustosi istoričari Irena Mandić i Aleksandar Marušić. Izložbu je, u prisustvu brojnih zvanica i poštovalaca srpske istorije, otvorila ministarka za rad, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski.
Među prisutnima su bili Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit niški Arsenije, kadeti Vojne akademije Univerziteta odbrane, gradonačelnik Prokuplja Miroslav Antović, kao i predstavnici ministarstava, lokalne samouprave, boračkih i udruženja za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova, te učenici prokupačkih škola.
Na početku svečanosti prisutne je pozdravio direktor Narodnog muzeja Toplice Bojan Milenković, ističući da je čast ugostiti izložbu kojom se obeležava značajan jubilej vezan za istoriju ovog kraja. Kroz život i vojnu karijeru generala Terzića posetioce je proveo Aleksandar Marušić, direktor Muzeja rudničko-takovskog kraja i jedan od autora postavke.

Izložba je posvećena znamenitom Milanovčaninu, istaknutom vojskovođi i dobrotvoru. Obuhvata reprodukcije fotografija, pisama i novinskih članaka, kao i lične predmete generala Terzića. Tokom 35 godina službe obavljao je čak 38, uglavnom vojnih funkcija, a nosilac je 28 odlikovanja, među kojima je deset inostranih. Bio je ministar vojni Kraljevine Srbije tokom Prvog svetskog rata, dok je u vojsci Kraljevine Jugoslavije imao čin armijskog generala i komandovao armijskim oblastima. Istaknuto je i da je kao predstavnik Srba, Hrvata i Slovenaca boravio u Prokuplju na obeležavanju desetogodišnjice Topličkog ustanka.








