Odbornik u Skupštini Grada Prokuplja Branko Denić zatražio je od Gradske uprave bruto bilanse JKP Gradski vodovod za prva tri meseca ove godine, nakon čega je, kako tvrdi, došao do zaključka da ovo javno komunalno preduzeće posluje sa značajnim gubitkom uprkos subvencijama koje dobija od lokalne samouprave.
– Ukupni prihodi za prvi kvartal iznosili su 81.052.318,14 dinara, dok su rashodi bili 93.770.728,63 dinara, što znači da je Gradski vodovod u prva tri meseca ove godine poslovao sa gubitkom od skoro 13 miliona dinara – rekao je Denić za naš portal.
On ističe da bi finansijski rezultat bio još lošiji kada bi se iz prihoda izuzele subvencije grada.
– Troškovi za zarade, odnosno isplaćene plate u tom periodu, iznosili su 73.641.805,98 dinara, što je čak 78 odsto ukupnih prihoda u prvom kvartalu. Ako se od prihoda odbiju subvencije u iznosu od 10.383.915,25 dinara, ostaje 70.668.402,98 dinara, što ne bi bilo dovoljno ni za zarade zaposlenih – dodao je Denić.
Prema podacima koje je izneo, preduzeće je tokom prva tri meseca ove godine primilo avanse u vrednosti od 25.054.467,86 dinara, i to su većinom naručeni poslovi od grada.
Na kraju je ocenio da ovakav način poslovanja dugoročno nije održiv.
– Sa ovakvim načinom poslovanja i planovima, Gradski vodovod ne može normalno da funkcioniše. Ukoliko ne dođe do promena u organizaciji i funkcionisanju preduzeća, gubici će u narednom periodu biti još veći. Zakonski, taj gubitak iz poslovanja, mora da se pokrije, pa se bojim da će sve ponovo platiti građani Prokuplja kroz budžet. Takođe, postavlja se pitanje zašto je likvidiran JKP Hammeum, ako i novo preduzeće ne može da funkcioniše – zaključio je Denić.









Pa nemoj i taj Denic da se pravi malo naivan.Zna on ko je adresa za ova pitanja, ali i on izgleda kalkulise,pa skuplja jeftine politicke poene,jer ne sme da udari na glavnu ribu Prokuplja.Sto se tice likvidacije hameuma,odluku je donela skupstina Prokuplja na celu sa laketicevim pasenogom,ista ta skupstina je dala profitabilne delatnosti hameuma privatniku iz Beograda.A za gubitak svakog preduzeca je valjda odgovoran jedino direktor preduzeca koga je postavila ta ista skupstina i taj isti pasenog.On bi kao iskusni ekonomista i ekspert trebalo to da zna,pa neka od njih trazi odgovore,na skupstinskim zasedanjima.